• יו"ר: ד"ר גליה ספקטר
  • מזכירה: ד"ר ענת רבינוביץ
  • גזבר: ד"ר אורלי אבנרי
  • חבר ועד: ד"ר אהרון לובצקי
  • חבר ועד: ד"ר אבי לידר
  • חברת וועד נציגת המעבדות: ד"ר ענת קרן
פרפור עליות

סולם חדש להערכת סיכון לדימום בחולים עם פרפור פרוזדורים המקבלים טיפול עם נוגדי קרישה דרך הפה

חוקרים בנו מודל לניבוי סיכונים לדימום בחולים עם פרפור פרוזדורים הנוטלים DOAC

ידוע כי האיזון בין הסיכון לדימום לבין הסיכון לשבץ מוחי, בחולים עם פרפור פרוזדורים, מהווה אתגר נפוץ בקרב רופאים. על אף כי קיימים מספר סולמות להערכת הסיכון לדימום, רובם לא כוללים חולים המקבלים טיפול עם DOACי(direct oral anticoagulants). מטרת החוקרים הייתה לפתח סולם ציונים חדש להערכת הסיכון לדימום, בחולים עם פרפור פרוזדורים הנוטלים נוגדי קרישה פומיים, כולל אנטגוניסטים של ויטמין K ו-DOAC.

החוקרים הכילו חולים עם פרפור פרוזדורים הנוטלים נוגדי קרישה דרך הפה, במסגרת מחקר עוקבה רב-מרכזי פרוספקטיבי שערכו בשוויץ. הם הגדירו את התוצא העיקרי כזמן עד לאירוע ראשון של דימום, כאשר אירוע כזה הוגדר כדימום מסיבי או שאינו מסיבי אך משמעותי מבחינה קלינית. החוקרים השתמשו בשלילה אחורנית על מנת לזהות משתנים לסיכון לדימום. לאחר מכן, הפיקו את סולם הציונים באמצעות מערכת ניקוד המבוססת על מקדמי β ממודל רב משתנים. כמו כן, השתמשו בסולם Brier על מנת לכייל את המודל (ציון של פחות מ-0.25 העיד על כיול טוב) ובסטטיסטיקות C של Harrel להערכת יכולת ההבחנה של המודל.

החוקרים הכלילו 2,147 חולים עם פרפור פרוזדורים המקבלים טיפול עם נוגדי קרישה (72.5% מתוכם גברים, גיל ממוצע 73.4 עם סטיית תקן של 8.2 שנים), כאשר 1,209 מתוכם (56.3%) נטלו DOAC. בתום תקופת מעקב של 4.4 שנים, החוקרים מצאו כי היו 255 (11.9%) אירועים של דימום. לאחר שלילה אחורנית, נמצא כי גיל מבוגר מ-75, היסטוריה של סרטן, דימומים בעבר ויתר לחץ דם עורקי, נותרו במודל הניבוי הסופי. כמו כן, החוקרים דיווחו כי ציון ה-Brier היה 0.23 (רווח בר-סמך 95%: 0.19-0.27) וסטטיסטיקת ה-C לאחר 12 חודשים הייתה 0.71 (רווח בר-סמך 95%: 0.63-0.80).

החוקרים הגיעו למסקנה כי במחקר עוקבה פרוספקטיבי זה של חולים עם פרפור פרוזדורים המקבלים בעיקר טיפול עם DOAC, הם הצליחו לבנות בהצלחה מודל ניבוי סיכונים לדימום, עם כיול ויכולת הבחנה טובים.

מקור: 

Adam, L. et al. Journal of Thrombosis and Haemostasis 2021; 19(4); 931-940. https://doi.org/10.1111/jth.15251

נושאים קשורים:  פרפור עליות,  סיכון לדימום,  DOACs,  מחקרים,  נוגדי קרישה פומיים ישירים
תגובות