• יו"ר: פרופ' גליה ספקטר
  • מזכירה: ד"ר ענת רבינוביץ
  • גזבר: ד"ר אורלי אבנרי
  • חבר ועד: ד"ר אהרון לובצקי
  • חבר ועד: ד"ר אבי לידר
  • חברת וועד נציגת המעבדות: ד"ר ענת קרן
מחקרים

מה שיעור ההיארעות של פיסטולות בקרומי המוח לאחר אירועי פקקת?

חוקרים מצאו כי שיעור הפיסטולות מסוג DAVF לאחר אירועי CVT הינו גבוה מהידוע עד כה

פקקת, קרישה (הדמיית אילוסטרציה)

פיסטולות דוראליות בין עורקים לוורידים (arteriovenous dural fistulae - DAVF) יכולות להתפתח משנית לפקקת ורידים מוחית (CVT), אך ההיארעות של פיסטולות אלה טרם נחקרה באופן פרוספקטיבי. במחקר שפורסם בכתב העת Thrombosis and Haemostasis ערכו החוקרים מעקב אחר מטופלים עם CVT בין יולי 2012 לינואר 2018.

במסגרת המעקב 24 מטופלים רצופים עם CVT עברו בדיקת MRV סטטית ודינמית (4D-combo-MRV) בעת האבחון ו-6 חודשים לאחר מכן.

הסריקות בתחילת המחקר בוצעו באמצעות מכשירי MRI מדגם טסלה 3, עם הערכת TOFי(time of flight), ורכישת תמונה מהירה עם ניגודיות משופרת והד שיפוע (gradient echo), בכדי להעריך את היקף הפקקת ואת מקטעי כלי הדם הנגועים. הערכת המהימנות בין הבודקים של זיהוי פיסטולות והערכת היקף הרה-קנליזציה בסריקות השונות נותחו בעזרת סטטיסטיקות קאפה.

בקרב 4 מתוך 30 נבדקים עם CVT זוהו פיסטולות (13.3%, רווח בר-סמך 95%: 3.3-26.7). שניים מתוך 24 חולים (8.3%, 0-20.8) סבלו באופן מקרי מפיסטולות בזמן אבחנת ה-CVT.

במהלך המעקב, נצפתה היווצרות של פיסטולות חדשות בעקבות CVT בקרב 2 מתוך 24 חולים (8.3%.0-20.8). בשני המקרים התגלו פיסטולות שפירות בדרגה נמוכה (1, a2 בסיווג קוגנארד), שהתפתחו במקטעים שהיו פקוקים בעבר.

טיפול אנדו-וסקולרי נדרש בשני נגעים בדרגה גבוהה (קוגנארד 2a+b) שהתגלו בתחילת המחקר ובפיסטולה חדשה אחת (קוגנארד 1) עקב כאב ראש מתיש וטנטון. לא נמצא קשר בין היארעות פיסטולות לבין עומס הפקקת, רה-קנליזציה של כלי דם והשכיחות של נגעים מוחיים (דימום, איסכמיה).

לסיכום, במחקר פרוספקטיבי זה הודגם כי היווצרות חדשה של פיסטולות DAVF מתרחשת בתדירות גבוהה יותר מזו שתוארה עד כה. על אף שהפיסטולות החדשות היו שפירות, 75% מכלל הפיסטולות שזוהו במחקר הצריכו טיפול אנדווסקולרי. על כן, חיפוש פיסטולות בקרב חולי CVT באמצעות בדיקת MRV דינמית, כגון 4D-combo-MRV, הינה כדאית.

מקור: 

Schuchardt, FF et al. Thrombosis and Haemostasis. 2021 Oct;121(10):1345-1352.doi: 10.1055/s-0041-1723991

נושאים קשורים:  מחקרים,  פיסטולה,  פקקת ורידים,  פיסטולות
תגובות