• יו"ר: פרופ' גליה ספקטר
  • מזכירה: ד"ר ענת רבינוביץ
  • גזבר: ד"ר אורלי אבנרי
  • חבר ועד: ד"ר אהרון לובצקי
  • חבר ועד: ד"ר אבי לידר
  • חברת וועד נציגת המעבדות: ד"ר ענת קרן
חדשות

קפיץ שנלחם בקרישי דם ומונע שבץ מוחי הושתל ב"שערי צדק"

פרוצדורה חדשנית בוצעה השבוע לראשונה במרכז הרפואי שערי צדק במטרה למנוע שבץ מוחי חוזר במטופלים שסובלים מפרפור פרוזדורים

ד"ר דני דביר וד"ר רוני אייכל יחד עם צוות מערך הצנתורים בביצוע הפעולה. צילום: דוברות "שערי צדק"

מרכז הלב המשולב בבית החולים שערי צדק בירושלים, בשיתוף פעולה עם היחידה לשבץ מוחי, ביצעו לראשונה בארץ טיפול ייחודי להחדרת שתל מתקדם שימנע מקרישי הדם להגיע למוח במטופלים עם סיכון מרבי לאחר הופעת פרפור פרוזדורים. ההשתלה עברה בהצלחה בהובלת ד"ר דני דביר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית וחדרי הצנתור ב"שערי צדק".

המומחים ב"שערי צדק" מספרים כי המקרה הראשון בישראל בוצע בבן 72 שסבל משבץ מוחי חולף. כל המאמצים לטיפול להורדת הסיכון לשבץ מוחי, שכללו מתן תרופות לדילול דם וניתוח ניקוי היצרות בעורק הצווארי, לא הועילו. המטופל שסובל מאירועים חוזרים הגיע ל"שערי צדק" עם אירוע חדש של קריש שנזרק לעין שמאל ושסיכן את ראייתו.

בשלב זה ד"ר רוני אייכל, מנהל המחלקה הנוירולוגית וד"ר דביר המליצו למטופל על הטיפול שמונע מקרישי הדם להגיע למוח ובכך למנוע שבץ מוחי חוזר בעתיד. השתל נועד לעצור תסחיפים מכל מקור תת-צווארי שהוא ולא רק ממקור לבבי. ההשתלה נעשית בזריקה ישירה לעורק תחת אולטרסאונד, ללא הרדמה או טשטוש ואורכת דקות ספורות בלבד. השתל הייחודי הוא מבית Javelin Medical, חברת הזנק כחול-לבן הממוקמת ביוקנעם ונוסדה על ידי ד"ר עופר יודפת וד"ר גיא שנער.

השתל נועד לעצור תסחיפים מכל מקור תת-צווארי שהוא ולא רק ממקור לבבי. צילום: דוברות "שערי צדק"

ד"ר דביר: "בצנתור אנו מחדירים את השתל לכל אחד משני עורקי התרדמה שבצוואר. שמחנו לעזור למטופל שנמצא בסיכון לאירועים מוחיים חוזרים. מדובר בפעולה צנתורית מונחית אולטרסאונד שאינה מורכבת לבעלי ניסיון בתחום. המטופל שוחרר לביתו כבר ביום ההשתלה ואנחנו מאוד מרוצים מתוצאות ההשתלה הראשונה״.

ד"ר אייכל: "אם מטופל מגיע בזמן, יש לנו דרכים רבות לסייע. אם הוא מגיע מאוחר, הוא עלול להישאר עם נזק לכל החיים ואף חמור מכך, למות. אנו רוצים למצוא דרכים למנוע שבץ מאחר שברגע שזה מתרחש הסבירות שאנחנו יכולים לעזור תלויה בזמן ההגעה של המטופל.

"זו אחת הטכנולוגיות שיכולות לסייע לנו למנוע מקרים של אירועי שבץ מוחי חוזר, שאחוזי ההישרדות ממנו ללא נזק ארוך טווח הם נמוכים מאוד. השתל החדשני יסייע למטופלים מורכבים שלמרות כל הטיפולים המתקדמים עדיין חוזרים עם קרישי דם שנזרקים לעורק הצוואר לכיוון המוח.

"הטיפול החדש מהווה הגנה מושלמת בעבורם ממוות או מנכות קשה. הפרוצדורה מתבצעת בימים אלה במסגרת מחקרית תחת פיקוח קליני הדוק ומעקב צמוד גם לאחר ההשתלה, התוצאות מעודדות".

נושאים קשורים:  שבץ מוח,  ד"ר רוני אייכל,  ד"ר דני דביר,  בית החולים שערי צדק,  חדשות,  פרפור פרוזדורים
תגובות
אנונימי/ת
11.01.2022, 10:47

האם מצריך המשך טיפול נוגד קרישה?
במידה ולא-אפשרות אדירה להימנע מסיבוכי הדמם המורכבים לנטילת הטיפול.....