• יו"ר: פרופ' גליה ספקטר
  • מזכירה: ד"ר ענת רבינוביץ
  • גזבר: ד"ר אורלי אבנרי
  • חבר ועד: ד"ר אהרון לובצקי
  • חבר ועד: ד"ר אבי לידר
  • חברת וועד נציגת המעבדות: ד"ר ענת קרן
מחקרים

חסר נרכש בפקטור 8 גורם לדימומים משמעותיים ואשפוזים ממושכים יותר

במטופלים עם רמת פעילות נמוכה של פקטור 8 יש סיכוי גבוה לדימומים ושהות בטיפול נמרץ

לפי הידע הקיים היום, רמת פקטור 8 הדרושה למניעת דימום ספונטני היא מעל 30%. דימום הוא סיכון במטופלים עם חסר נרכש של פקטור 8, אך השלב ההמוסטטי של פקטור 8 בהקשר הזה עדיין לא נקבע.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Thrombosis and Haemostasis החוקרים ביצעו אנליזה של כל המטופלים שאובחנו עם חסר נרכש של פקטור 8 במרכז רפואי גדול במשך 3 שנים על מנת לזהות את הרף הנדרש של פקטור 8. בנוסף, החוקרים ניסו להבדיל בין רמת סיכון נמוכה ובין רמת סיכון גבוהה לדימום משמעותי במטופלים מאוכלוסיה מעורבת לאחר טיפולים רפואיים או ניתוחים.

תוצאות המחקר הדגימו כי מתוך 97 מטופלים שסבלו מדימום למרות מבחן קרישה תקין, 43.2% היו בעלי פעילות פקטור 8 נמוכה מ-70%. פעילות פקטור 8 הייתה משמעותית נמוכה יותר במטופלים לאחר ניתוח ומטופלים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ. רמת פעילות נמוכה של פקטור 8 נמצאה קשורה באופן מובהק לשהות ארוכה ביחידת טיפול נמרץ ולהיארעות גבוהה של דימום משמעותי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי חסר נרכש של פקטור 8 קשור בתחלואה גבוהה. הרמה ההמוסטטית של פקטור 8 בנוכחות חסר נרכש של פקטור 8 עשויה להיות גבוהה מ-30%.

מקור:

Acquired FXIII Deficiency is Associated with High Morbidity. Patricia Duque, Maite Chasco-Ganuza, Ariana Ortuzar, Carolina Almaraz, Estrella Terradillos, Gloria Perez-Rus, Cristina Pascual Thromb Haemost 2022; 122(01): 048-056 DOI: 10.1055/a-1481-2733

נושאים קשורים:  מחקרים,  פקטור 8,  עירוי דם,  קרישה
תגובות

המאמר דן בחוסר פקטור XIII....